Florencija – metropolitinis kišeninis miestas

Dažniausiai Florencija lankoma tik dėl unikalios šio miesto istorijos, Renesanso, šlovingiausios Italijoje ir vienos svarbiausių Europoje Medici dinastjos, dėl įspūdingo kultūrinio paveldo, pasakiško grožio muziejų, rūmų ir sodų, garsių pasaulio istorijoje menininkų, skulptorių, architektų, mokslininkų, politikų, muzikų ir jų kūrinių.

Iš tiesų jau XV amžiuje Florencija buvo vienas didžiausių pasaulio metropolitinių miestų kartu su Paryžiumi, Milanu ir Venecija. Be meno ir bankų sistemos čia buvo vystomos ir klestėjo pagrindinės ekonomikos, socialinės, mados ir kt. sritys.

Ir šiandien Florencija be galo gyvybinga ne tik meno ir kultūros bet ir ekonomikos, mokslo, švietimo, mados, gastronomijos ir kitose srityse.

Jei paklaustumėte, kuriuo metų laiku man Florencija žavingiausia, nesuabejus atsakyčiau, kad ne sezono metu. Būtent ne sezono metu, aprimus turistų antplūdžiui, kultūrinis miesto gyvenimas tarytum atgimsta. Prasideda teatrų sezonas, o jų Florencijoje net 11! Būtent šiuo metu ramiai lankau parodas, kurios Florencijoje ypatingos, nuo istorinių, meno, mokslo iki šiuolaikinių mados, dizaino, gastronomijos, amatininkų, mokyklinių ir kitų. Kasmetiniai sinfoninės ir rock muzikos festivaliai, tarptautiniai filmų festivaliai. Problema tik ta, kaip tikslingai pasirinkti ir visur suspėti.

Galbūt svajojate studijuoti meno ir kultūros sostinėje? Kasmet tūkstančiai studentų iš viso pasaulio vyksta į Florenciją ne tik mėgautis jos grožybėmis, bet ir studijuoti prestižiniuose universitetuose, semtis žinių kaip kurti ateitį bei mokytis iš turtingos praeities istorijos. Ne be reikalo sakoma, kad ateitis turi antikines šaknis.

Meno ir kultūros sostinėje buvo įkurta seniausia pasaulyje meno ir dizaino akademija, kurioje lankydavosi pats Michelangelo Buonarroti , Giambologna, Giorgio Vasari, Tiziano, Galileo Galilei ir kiti žymūs menininkai bei mokslininkai. Ši mokymo įstaiga veikia iki šiol.

Šiandien Florencijoje yra net 38 amerikiečių universitetai. Tai didžiausia amerikiečių mokymo įstaigų konsentracija pasaulyje už Amerikos ribų. Miestas didžiuojasi svarbiausiu Europos Sąjungos universitetu, kuriame kasmet studijuoja studentai iš visos Europos. Senoviniuose rūmuose pačiame senamiestyje netrukus duris atvers mokymo įstaiga, kurioje bus ruošiami Europos Sąjungos aukščiausio lygio vadovai. Šalia tarptautinio perstižo mokymo įstaigų yra įvairūs japonų, kiniečių, prancūzų, anglų universitetai bei institutai. Florencijos madų institutai vieni tarp žymiausių, čia mados ir dizaino pasalptis studijuoja pačių įvairiausių tautybių žmonės.

Florencija ir mada neatsiejamos nuo senų laikų. Čia maison būstines, įkūrė tokie svarbūs aukštosios mados dizaineriai kaip Roberto Cavalli, Guccio Gucci, Salvatore Ferragamo, Ermano Scervino ir kiti. Jų indėlis labai svarbus miesto ekonomikai.

Visi naudojamės telefonais. Ar žinojote, kad būtent Florencijoje buvo išrastas telefonas? Visi važinėjame automobiliais. Ar žinojote, kad automobilio variklis buvo išrastas taip pat Dantės gimtajame mieste? Sąrašą galima tęsti ir tęsti. Šiandien mieste ir apylinkėse yra daugybė industrinių įmonių, kuriose gaminami patys įvairiausi mechaniniai įrengimai, mašinų dalys bei kiti mechanizmai. Florencijoje randasi viena iš trijų didžiausių pasaulyje elektros gaminimo įrengimų įmonės būstinė. Bankų sostinėje, juk būtent Florencijoje buvo įkurtas pirmasis pasaulyje bankas,  buvo išrasti kai kurie finansų instrumentai, kurie ir šiandien sėkmingai naudojami, kaip faktoringas, banko garantijos ir kt.

Florencija „pagal išmierą“, arba taylor made, jei norime naudoti angliškus terminus kaip dabar madinga. Prabanga leisti sau atsižvelgiant į skonį, norą ir netgi nuotaiką pagaminti pagal išmierą ne tik aprangą, avalynę bet ir baldus, būsto įrangą, dizaino detales. Produktai pagal išmierą, išskirtiniai ir unikalūs, tai tikras ateities trendas, kaip tvirtina ekonomikos ir marketingo analistai. Visi visada norėjo, nori ir norės būti išskirtiniai, juk kopijuoti taip paprasta, pigu ir banalu.

Šių dienų Florencija galima būtų drąsiai pavadinti pasauline sostine „pagal išmierą“, kadangi čia, prie Arno upės, darbuojasi kūrybingi amatininkai, kurie kiekvienam pagal išmierą, skonį ir piniginės storumą gamina aprangą, avalynę, odinę galanteriją, baldus, papuošalus, įvairius dizaino aksesuarus ir netgi kvepalus.

Tarp daugybės veiklų ir pramogų Florencijoje ypatingai svarbią vietą užima vietinė gastronomija. Florencijos virtuvėje persipina ypač kokybiški produktai, gardūs patiekalai, kurie jau anais laikais padarė didelę įtaką ir prancūzų gastronomijai. Na o Toskanos vietiniai vynai garbingai karaliauja geriausių pasaulyje vynų sąraše.

Šiandien meno ir kultūros sostinėje gyvena vos apie 400 000 gyventojų, kartu su miesto apylinkių gyventojais skaičius siekia beveik 1 milijoną. Visokeriopai žavinga Florencija toli nuo vietų, kur priimami svarbiausi pasaulyje sprendimai,  visgi šis unikalus meno ir kultūros lobynas be galo gyvybingas visais atžvilgiais. Metropolitinis kišeninis miestas, kurį verta ir būtina pažinti neskubant, besimėgaujant. Piano piano kaip sako italai.